Waar: Woensdrecht, Netherlands
Wanneer: 07/04/2025 - 10:11
Vorige week maandag (7.4.) hebben activisten een vestiging van wapenfabrikant Fokker in Woensdrecht geblokkeerd. De activisten beschuldigen Fokker van medeplichtigheid aan de oorlogsmisdaden van Israël. Fokker werkt aan onderdelen voor F-35 straaljagers die door Israël worden gebruikt in onder andere de genocide in de Gazastrook [1]. Ondanks dat het gerechtshof in Den Haag in 2024 oordeelde dat Nederland geen F-35 onderdelen meer mag leveren aan Israël, weten de onderdelen via een omweg via Amerika Israël toch te bereiken [2].
Vorige week maandag (7.4.) hebben activisten een vestiging van wapenfabrikant Fokker in Woensdrecht geblokkeerd. De activisten beschuldigen Fokker van medeplichtigheid aan de oorlogsmisdaden van Israël. Fokker werkt aan onderdelen voor F-35 straaljagers die door Israël worden gebruikt in onder andere de genocide in de Gazastrook [1]. Ondanks dat het gerechtshof in Den Haag in 2024 oordeelde dat de Nederland geen F-35 onderdelen meer mag leveren aan Israël, weten de onderdelen via een omweg via Amerika Israël toch te bereiken [2].
GKN Fokker Elmo werkt aan F-35 onderdelen voor Israël
GKN/Fokker Elmo is een locatie van GKN/Fokker in het dorp Hoogerheide in de gemeente Woensdrecht. Op deze locatie worden o.a. Electrical Wiring Interconnection Systems (EWIS) voor F-35’s gedistribueerd. Sinds eind jaren ‘80 worden in Hoogerheide elektronische, elektriciteits- en databekabeling voor commerciële en militaire vliegtuigen gemaakt [3]. Sinds 2002 is GKN/Fokker officieel onderdeel van het internationale F-35 straaljager programma. Naast de distributie locatie in Woensdrecht produceert Fokker op andere locaties ook vleugelonderdelen, kleppen voor remparachutes en stophaken voor het landen op vliegdekschepen [4].
Israël gebruikt F-35’s voor oorlogsmisdaden.
In 2018 wordt Israël het eerste land ter wereld dat F-35’s daadwerkelijk inzet in een gewapende strijd, met Syrië en Iran [5]. Sinds 2023 heeft Israël de F-35’s meermaals ingezet in niet alleen de Gazastrook[6] maar ook Libanon, Jemen, Syrië en Iran met in totaal 15.000 vlieguren [7]. In de Gazastrook zijn door de oorlogsmisdaden van Israël in ieder geval 60.000 (maar vermoedelijk tientallen duizenden meer) Palestijnen vermoord [8] waarvan minstens 13.000 kinderen [9]. Ook zijn ziekenhuizen, universiteiten, scholen, en hele wooncomplexen met de grond gelijkgemaakt. Dit zijn officieel oorlogsmisdaden [10].
Nederland vindt loophole om toch F-35 onderdelen aan Israël te leveren
In februari 2024 bepaalde de rechter in Den Haag dat Nederland geen F-35 onderdelen meer mag leveren aan Israël [11]. De Nederlandse staat ging in cassatie, maar in november oordeelde de advocaat-generaal van de Hoge Raad dat de rechter in Den Haag gelijk had [12]. Ondertussen levert Nederland wel onderdelen aan Amerika, die deze vervolgens levert aan Israël [13].
Activisten eisen een onmiddellijke staking van werkzaamheden
De activisten eisen dat GKN Fokker zich onttrekt uit het F-35 programma en onmiddellijk stopt met het ontwerpen, produceren, opslaan en uitvoeren van F35 onderdelen. Ook eisen de activisten dat Nederland geen F-35 onderdelen meer aan Amerika levert. De activisten zijn gecommitteerd om de druk op GKN Fokker te blijven opvoeren zolang zij zich niet voegen naar de eisen.
[1] https://www.pzc.nl/bergen-op-zoom/opslag-f-35-onderdelen-op-woensdrecht-...
[2] https://nos.nl/artikel/2526413-nederland-zegt-export-van-f-35-onderdelen...
[3] https://industrial.beverinnovations.com/project_items/verlichting-magazi....
[4] https://www.nidv.eu/wp-content/uploads/2021/01/NIDV_magazine_2019-1.pdf
[5] https://www.haaretz.com/israel-news/security-aviation/2018-05-24/ty-arti...
[6] https://warriormaven.com/global-security/is-israel-using-its-special-adi...
[7] https://www.jpost.com/israel-news/article-846278
[8] https://www.bbc.com/news/articles/cqjvl4klzweo
[9] https://apnews.com/article/un-gaza-war-children-killed-malnutrition-isra...
[10] https://www.dw.com/en/un-israeli-attacks-on-gaza-hospitals-may-be-a-war-...
[11] https://nos.nl/artikel/2508537-nederland-moet-stoppen-met-uitvoer-van-f-...
[12] https://www.hogeraad.nl/actueel/nieuwsoverzicht/2024/november/advies-ag-...
[13] https://nos.nl/artikel/2526413-nederland-zegt-export-van-f-35-onderdelen...